Jdi na obsah Jdi na menu
 


GTA Liberty City

20. 8. 2006

Do ruky už dlouhou dobu není jenom tetris nebo tamagoči, nedávno totiž firma Sony na trh vypustila skvost jménem PlayStation Portable (PSP). Pro nový handheld se sice množství her dá přirovnat k šafránu, nicméně pomalu ale jistě se počty titulů zvyšují ve všech žánrech. Jedním žánrem jsou samozřejmě akční hry, ve kterém na konci tohoto měsíce vyjde jedna z nejočekávanějších her na PSP Grand Theft Auto: Liberty City Stories. Už dlouho nás Rockstar Games zásobuje všemožnými i nemožnými informacemi, screenshoty a videy, proto jsme se rozhodli, že vám titul GTA: LCS, jak se mu zkácené říká, předstvavíme v našem preview!

Pro nový handheld se sice množství her dá přirovnat k šafránu, nicméně pomalu ale jistě se počty titulů zvyšují ve všech žánrech.

I když samozřejmě PSP nenabízí ten nejvyšší výkon ve vysokém rozlišení a špičkové grafice, i tak bude GTA: Liberty City Stories s tohoto handheldu čerpat maximum, což jde vlastě vidět i na okolních screenshotech. Hra vás zavede tři roky zpátky před události GTA 3. Hlavní hrdina hry se jmenuje Toni Cipriani, který se do Liberty City vrací po nuceném odchodu, když zavraždil jistého vlivného muže. Autoři se netajili tím, že ve hře budou obsaženy i postavy, které jsme mohli vidět již v minulých dílech, ať už na PC nebo PlayStation 2. Svá dobrodružství prožijete na ostrovech známých z GTA 3 - tedy Stauton Island, Portland a Shoreside Vale, na kterých podle autorů budete plnit rozmanité mise a úkoly. Hra by nám měla poskytnout skvělý pohled na 3D objekty, vozidla - měly by být vylepšeny stíny a osvětlení. Všechna pohybovadla ve hře byla přemodelována, aby přesně vypadala a zapadala do roku 1998. Zajímavostí je i fakt, že GTA: LCS využívá širokoúhlého displeje, který nabízí PSP, a tak na vás čeká daleko širší výsek herního světa. S hlavním hrdinou opět budete moci konat širokou škálu věcí - můžete například řídit lodě, motorky, měnit oblečení, vstupovat do různých budov a podobně. Co naopak nemúžete? Takže kupříkladu plavat, nechat si tvořit nové účesy, jíst, pracovat na svém těle atd.

GTA: Liberty City Stories s tohoto handheldu čerpat maximum.

Hra se tedy bude odehrávat zhruba v roce 1998 v metropoli Liberty City - to by mělo v základech zůstat stejné jako v GTA 3, zároveň však půjde poznat, že budovy jsou starší, některé přibudou, některé se zase naopak ztratí. Znalci série Grand Theft Auto jistě ví, že hlavní hrdina, jehož jméno je Toni Cipriani byl jedním z hráčových bossů v GTA 3. Mimochodem hlavního hrdinu dabuje slavný herec Michael Madsen, který je známý například z filmu Sin City nebo Kill Bill, na PC jste jeho hlas mohli slyšet již v True Crimeovi, Driv3rovi a nebo několikrát zmiňovaném GTA 3. GTA: Liberty City Stories půjde ve stopách svých předchůdců, a tak se můžete těšit na různé vedlejší mise (například taxi, policie ...), sbírání předmětů a podobně. Novinkou bude automatické zaměřování - přeci jenom se tvůrci museli přizpůsobit ovládání PSP - které však Rockstar Games považují za nejlepší, jaké se kdy v sérii GTA objevilo. V GTA: LCS samozřejmě budou obsažena i rádia, ovšem je jasné, že počet zřejmě nebude takový, jako tomu bylo například v GTA: San Andreas. Na internetu se spekulovalo i o tom, zda do hry půjdou nahrát vlastní hudební skladby - tento fakt Rockstart Games sice nepotvrdili, nicméně ani nevyvrátili. S největší pravděpodobností by tato možnost ve hře měla být. Animace mezi jednotlivými úkoly by měly být přinejměnším dvakrát kratší, narozdíl od  GTA3 nebo GTA: SA. Rockstar Games tvrdí, že hru dodělají na 100% a tak, jak chtějí aby vypadala, i za cenu toho, že odloží datum vydání - což se ostatně už stalo.

Zkrátka vás neminou úkoly jako třeba ničit limuzíny nebo je naopak bránit či klasicky oblíbený deathmatch.

Dalším hodně zajímavým tématem je multiplayer. Někdy v červnu se objevovalo, že Rockstar Games oficiálně potvrdil absenci multiplayeru. Ovšem co se nestalo, před několika dny najednou GTA: Liberty City Stories multiplayer obsahuje a to hned pro 6 hráčů! Hrát se bude přes Wi-Fi a pro hráče jsou připraveny i herní módy, které více rozebíráme v tomto článku v tabulce Multiplayer módy. Zkráceně vás neminou úkoly jako třeba ničit limuzíny nebo je naopak bránit či klasicky oblíbený deathmatch.

Znalci série Grand Theft Auto jistě ví, že hlavní hrdina, jehož jméno je Toni Cipriani byl jedním z hráčových bossů v GTA 3.

Možná vás také napadá otázka, jak to je s ratingem GTA: Liberty City Stories. Zatímco GTA: San Andreas na PC vyšlo s kódem, který podporoval sexuální scény, i když jste na to museli použít modifikaci (HotCoffee), ktera to odemkne a ratingem AO. Tedy pro upřesnění - u nás se mohlo prodávat od 15ti let, v USA například ale až od 17ti let. Za pár týdnů se však strhla kauza a GTA: San Andreas se muselo stahovat z prodeje, přičemž obdrželo nový, vyšší rating. U GTA: Liberty City Stories se nic neponechává náhodě, aby se náhodou nestalo něco podobného jako se San Andreas, a tak mu rovnou šoupli v Evropě rating M - takže v ČR je GTA: Liberty City Stories dostupné od 18ti, v USA zůstává rating PEGI, tedy od 17ti let.

Multiplayer módy

Hra z podtitulem Liberty City Stories bude obsahovat multiplayer, který bude zastoupen celými sedmi režimy, v nichž se na sebe bude moci vrhnout až šestice hráčů najednou. Mezi multiplayerovými módy najdeme kupříkladu Liberty City Survivor, což je v podstatě klasický deathmatch, nebo třeba Get Stretch, což je zase variace známého capture the flag. Nezapomnělo se ale ani na týmověji pojaté režimy, jakým je třeba Protection Racket, kdy je úkolem jednoho týmu zneškodnit čtyři limuzíny na území druhého týmu, jehož úkolem je samozřejmě tomu zabránit. Do multiplayeru bude údajně možné odemknout až šedesát postav plus přídavné kostýmy, což zní docela dost slušně. Na mapách nebudou chybět ani porůznu rozházené power-upy, které v singleplayeru nebudou: například takový Mega Damage zvýší čtyřikrát sílu vaší zbraně, Frenzy vás zase vyzbrojí raketometem. Invisibility či Health Boost asi netřeba vysvětlovat, takže nakonec pouze zadoufejme v to, že si hra více hráčů nadále zachová jakýsi svůj vlastní kolorit, všem hrám ze série vlastní, a nezvrhne se v pouhou multiplayerovou rubačku v ulicích Liberty City.

Dohrát hru na 100% by vám mělo zabrat asi 80 až 100 hodin herního času, což je poměrně dost, takže na vás čeká spousta zábavy. Podle některých zdrojů bude možné cestovat mezi ostrovy dopravní lodí - něco jako v San Andreas jste mohli létat letadlem mezi městy. Na začátku jsme se zmiňovali o hlavních postavách, z nichž některé známe. Když tedy vynecháme hlavního hrdinu, tak tu máme například Dona Salvatora Leoneho, což je vůdce jedné z mafiánských rodin ve městě - známe ho i z GTA 3 - nebo se setkáme se ženou jménem Asuka Kasen, která je zase zapletena s japonskou Yakuzou. Hlavních postav ve hře je opravdu dost, pokud vás zajímají podrobnější popisy jednotlivých charakterů, zkuste se podívat na tento článek na gtapsp.com.

Když tedy vynecháme hlavního hrdinu, tak tu máme například Dona Salvatora Leoneho, což je vůdce jedné z mafiánských rodin ve městě - známe ho i z GTA 3 - nebo se setkáme se ženou jménem Asuka Kasen, která je zase zapletena s japonskou Yakuzou.

Vozidla

Ve hře samozřejmě nebude chybět široká škála vozidel. Některé z nich známe již z předchozích dílů, nekterá budou nová. Narozdíl od GTA 3 budou ve hře motorky, což jistě každého potěší. Zde vám nabízíme ukázkovou trojici, jak budou vozidla v GTA: Liberty City Stories vypadat. Kompletní přehled vozidel, které ve hře naleznete si můžete prohlédnout na zahraniční fanstránce zde.

BansheeKurumaDeimos

Já osobně ještě PSP nevlastním, ovšem přemýšlím, zda si jej nekoupím jenom kvůli GTA: Liberty City Stories. Zatím vše nasvědčuje, že GTA: LCS je skvělá hra a ještě lepší, když si ji můžete zahrát kdykoliv, kdekoliv a jakkoliv - bez žádných starostí - jen je potřeba vlastnit PSP. Pokud Rockstar Games dodrží vše, co slibují, že čas potřebný pro dohrání hry je téměř 100 hodin, myslím, že všechna vývojářská studia mají ve světě PSP nemalou konkurenci. Uvidíme jaká bude nejprodávanější hra roku na PSP, já osobně dávám právě Grand Theft Auto: Liberty City